Świerk
Lekki, o charakterystycznym jasnym kolorze i odpowiedniej wytrzymałości, świerk jest kolejnym ulubionym wyborem dla wielu elementów dekoracji wnętrz i mebli. Podobnie jak w przypadku sosny, istnieją różne gatunki świerku, każdy z nich ma swoje cechy i zastosowanie, ale wszystkie łączy jednolity wygląd drewna. Podczas obchodzenia się z nim rzemieślnicy muszą zachować ostrożność przy stosowaniu śrub lub innych elementów, które mogłyby uszkodzić drewno.
Sosna
Drewno sosnowe jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych w produkcji mebli. Posiada bardzo dobre właściwości i cechy dla rzemiosła, takie jak elastyczność, lekkość i wytrzymałość. Jak trwałe jest drewno? W tym artykule zostało wyjaśnione, czy jest coś trwalszego niż drewno. Istnieje wiele różnych gatunków sosny, z których każda ma swoje własne cechy i zastosowania.
Co więcej, jest to drzewo występujące w naturze w dużej ilości i łatwe do ponownego zasiedlenia, więc wpływ na środowisko jest minimalny, o ile możemy zapewnić, że jej pochodzenie jest zrównoważone.
Jako drewno miękkie, sosna najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach wewnętrznych o mniejszym narażeniu na działanie zmienności pogody. Możliwe jest jednak zaimpregnowanie tego typu drewna ekologicznymi lakierami lub innymi produktami, dzięki którym stanie się ono bardziej odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne. Sęki w drewnie, na ogół białawe, są charakterystyczne dla sosny i nadają kawałkowi niepowtarzalny i osobisty styl.
Drzewo orzechowe
Drewno orzecha włoskiego jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna do produkcji mebli. Uznawane jest za jedno z najbardziej odpornych i wytrzymałych gatunków drewna, o charakterystycznej czerwonawej do ciemnobrązowej barwie i ziarnistym usłojeniu, które nadaje mu oryginalny wygląd i jeszcze bardziej wyróżnia go spośród innych gatunków drewna.
Mimo że jest to mocne i wytrzymałe drewno, jest miękkie w dotyku i można je łatwo obrabiać, nawet technikami ręcznymi. Charakterystyczna dla tego drewna jest również jego zdolność do wchłaniania naturalnych lakierów i barwników w celu uzyskania różnych wykończeń. Nie trudno się domyślić, że jest to droższy rodzaj drewna na rynku ze względu na jego wysoką jakość i elegancki wygląd.
Drewno oliwne
Ostatnie miejsce na tej liście rezerwujemy dla jednego z naszych ulubionych gatunków drewna, szczególnie pod kątem rzemiosła. Jest to drewno oliwne, uważane za jedno z najtwardszych i najbardziej odpornych na czynniki zewnętrzne, cenione za piękne nieregularne usłojenie i niedoskonałości. Często wykorzystywane jest w meblach takich jak: zagłówki, stoły, półki i przedmioty dekoracyjne.
Jest to drewno, które wytrzymuje lata codziennego i intensywnego użytkowania, dlatego stosuje się je również w kuchniach i łazienkach. Dobrze opiera się zarysowaniom i uderzeniom, a jego niska porowatość sprawia, że jest to praktycznie nieprzepuszczalna powierzchnia, do której nie wnikają płyny.