Okna mogące wytworzyć energię elektryczną ze słońca są znane od lat. Takie rozwiązanie było jednak mało skuteczne. Obecnie może się to zmienić.
Półprzezroczyste ogniwa słoneczne zostały skonstruowane przez naukowców z Monash University i CSIRO (australijskiej krajowej agencji naukowej). Ogniwa zbudowane są na bazie materiału zwanego „perowskit”, który może zamienić fale ultrafioletowe i widzialne w elektryczność.
Według profesora Jacka Jasieniaka z Exciton Science i Monash University „Energia słoneczna na dachu ma współczynnik konwersji od 15 do 20 procent. Półprzezroczyste ogniwa mają sprawność konwersji wynoszącą 17 procent, a jednocześnie przepuszczają ponad 10 procent światła. Po zsumowaniu tych dwu czynników otrzymujemy całkiem przyzwoity współczynnik sprawności, dzięki czemu budynki wyposażone w okna wytwarzające energię stają się realne.”
Panele fotowoltaiczne – podstawy
Naukowcy przekonują, że szyby w oknach barwione na tym samym poziomie, co obecnie wykorzystywane szyby komercyjne, są w stanie wygenerować około 140 watów energii elektrycznej na metr kwadratowy. W dodatku uwzględniając również wielkogabarytowe okna używane w wysokich budynkach nie zwiększają kosztów budowy w znacznym stopniu.